Dlaczego uchwyty skórzane i jak je stosować?

Czas czytania: 3 minuty

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak stosować uchwyty skórzane?
  • W jakim stylu aranżacji wnętrz warto je wykorzystać? 
  • Z jakimi materiałami łączyć skórę?

Jak stosować skórzane uchwyty we wnętrzach

Uchwyty skórzane do mebli zataczają coraz szersze kręgi w branży architektury wnętrz.

Architekci i użytkownicy coraz częściej przekonują się do nietuzinkowych połączeń, tworząc kompozycje detali i materiałów z pozoru do siebie niepasujących, w efekcie końcowym kreują harmonijne wnętrza. 

Skóra sama w sobie daje ciekawe odczucia sensoryczne. Jest przyjemna w dotyku, z czasem nabiera szlachetności, drobne rysy czasu nadają jej charakteru, a zapach przywoła wspomnienia. 

Różnorodna kolorystyka i łatwość w obróbce umożliwiają zastosowanie jej w różnej stylistyce wnętrz. Eklektyzm, urban jungle, styl loftowy czy vintage- wybór należy do Ciebie.

Eklektyzm

Eklektyzm nie ma wyraźnie zarysowanych ram definicji. To radosne łączenie stylów i materiałów, przeszłości z nowoczesnością. Jest odpowiedni dla osób kreatywnych, które lubią odrobinę ekstrawagancji. 

We wnętrzach eklektycznych często występują meble odrestaurowane, z minionych dekad, te które pamiętają czasem więcej niż my sami.  Meble w nowej odsłonie warto wzbogacić o nietuzinkowe uchwyty. Jeśli szukamy oryginalności, w tej roli świetnie sprawdzą się skórzane wzory.

Oto przykład przemiany:

Meble o prostej formie łatwiej „zadomowić” ciepłą w dotyku gałką ze skóry lub drewna

Miękki materiał ładnie kontrastuje z geometryczną, gładką powierzchnią frontów.

Styl Loftowy

W polskich domach od lat nie ustaje zainteresowanie surową stylistyką pofabrycznych wnętrz. Charakterystyczna dekoracja ścian we wnętrzach loftowych to cegły. W duchu zero waste, polecamy te pozyskane z rozbiórki, są nieporównywalnie piękniejsze od marketowych zamienników.

Warto podkreślić je linią światła przy suficie, co uwypukli niepowtarzalne ślady czasu.

Do drewnianej podłogi z wyraźnymi sękami i słojami dobrze skomponują się czarne akcenty w detalach, meblach i lampach.

Jeszcze tylko nastrojowe oświetlenie żarówek tzw. Edisona i możemy cieszyć się loftowym wnętrzem.

Urban Jungle

Urban jungle to odrobina lasu i tropików w naszym domu w postaci wzorów i kolorów. Nawet gdy całe życie spędziliśmy w mieście i wycieczki do lasu to ostatnia rzecz, którą wybierzemy na weekend to potrzebujemy bliskości natury, zwłaszcza gdy teraz przebywamy więcej czasu w domu.

Nawet gdy nie mamy ręki do kwiatów ciekawy efekt możemy uzyskać stosując botaniczne tapety czy tkaniny. Dla bardziej zadziornych warto dodać energetyczne akcenty w kolorach kwiatów i owoców dżungli.

Motywy fauny i flory oraz nasycone kolory doskonale komponują się z kolorami ziemi i naturalnymi materiałami. To inspiracje wprost z natury, nic dziwnego że w ich towarzystwie czujemy się dobrze!

Vintage

Miłośnicy stylu vintage to osoby, które cenią przedmioty z duszą. Doceniają ich design, a przede wszystkim historie, które opowiadają cicho swoją obecnością. Wnętrza w tym stylu są dość tajemnicze, przyciągają. Meble ze starego drewna, które pamiętają naszych dziadków, dobrze skomponują się ze skórą równie szlachetnie się starzejącą.

Innym przykładem może być stara komoda z sypialni, która będzie mieć drugie życie w pokoju nastolatka, nabierze męskiego rysu kiedy użyjemy trochę patyny na frontach i wykończymy uchwytami z metalowymi okuciami.

uchwyty vintage

Z jakimi materiałami łączyć skórę?

Za wyjątkiem stylu eklektycznego, bezpiecznie poruszać się w tej samej grupie materiałów np. naturalnych, obecnych w aktualnych trendach. 

Meble fornirowane doskonale „porozumieją się” z kamiennym blatem, korkiem na ścianie, skórzanymi detalami, naturalną deską podłogową czy cegłą.

Bardziej doświadczeni czy miłujący styl eklektyczny, pokuszą się o odważne połączenia np. frontów metalizowanych ze skórzanym uchwytem.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki jak stosować uchwyty skórzane okazały się pomocne. Po więcej inspiracji zapraszamy na nasz Instagram – leatherhandles oraz black_tree_workshop

Autorka artykułu: Milena Gałązka Architekt Wnętrz